Aktualności

Blog jest aktualizowany rzadko, ponieważ nieczęsto bywam w Warszawie. Ale czasem coś wrzucę.

sobota, 15 listopada 2008

=== Kolejne okazy do kolekcji kapliczek ===

Nazbierało się trochę od wakacji.
Pierwsza z Łomianek/rejon skrętu do promu na Młocinach (tak, tu kiedyś też były Młociny).
Druga gdzieś na Białołęce
Trzecia przy Odrowąża chyba... przy Wysockiego (dzięki Nomaderro), w każdym razie na północ od Cmentarza Bródnowskiego

2 komentarze:

lavinka pisze...

dodano: 16 listopada 2008 17:35

Tak sobie pogmerałam po mapach. Tamtej strony nie znalazłam(w międzyczasie w guglach zaindeksowało się metro i nijak się nie można w tym gąszczu odnaleźć). Ale doszłam do wniosku,że autor mógł na myśli lasy dziś należące do Łomianek po lewej stronie dzisiejszej trasy na Gdańsk. Tak jak mówisz Łomianki, Borakowo i Młociny były odrębnymi wsiami jeszcze w XIV wieku. Ale dookoła każdej z nich był las, który miał właściciela. Gdzieś po drodze część lasów musiano dołączyć do Młocin. Prawdopodobnie autorowi chodziło o współczesne granice gminy Łomianki a jak wiemy są dość szerokie. I to by się nawet zgadzało.
Znalazłam kiespką mapę, niestety bez granic
http://www.stankiewicze.com/obrazy/waw1.jpg

nick lavinka
dodano: 16 listopada 2008 17:14

Niestety nie mam tej strony, z której czerpałam swą wiedzę- był to cytt z jakiejś historycznej książki, ale na wiosnę mi pokasowało sporo linków (zapomniałam zgrać bukmarki) i ta strona przepadła. Ale. To była mowa o granicach Młocin z początku XX wieku. Wtedy nawet Bielany nie należały do Warszawy a Wawrzyszew był wioską i graniczył z Bielanami i Młocinami. Dopiero Żoliborz zaczynał się budować. W związku z tym podział administracyjny był zupełnie inny niż po II wojnie, gdy Młociny częściowo były już rozbite pod lotnisko wojskowe(niedługo przed wojną gmina odsprzedała rejon dzisiejszego Wrzeciona). Na tej stronie było napisane,że w skład Młocin wchodziły Łomianki. Czyli Buraków teoretycznie też, w końcu jest przed Łomiankami. Ale nie było tam dołączonej mapy, więc tak do końca nie wiem gdzie dokładnie przebiegała granica. Pogmeram w googlach, może znowu znajdę tę stronę.

nick lavinka
dodano: 16 listopada 2008 15:29

Lav, tak bylo,dawno temu, Burakow (przy okazaji - nazwa nie pochodzi od warzywa lecz od boru i pierwotnie brzmiala "Borakowo") zmienialy granice i swoje administarcyjne wladze czesto, ale jesli spojrzymy na ostanie czasy to na http://www.lomianki.pl/lomianki/index.php?a=104 jest tak: "W 1955 roku, następuje przeniesienie Gromadzkiej Rady Narodowej z Młocin do Łomianek z jednoczesnym wyodrębnieniem Burakowa jako samodzielnej jednostki administracyjnej. Secesja Burakowa nie trwała dłużej niż 5 lat. (...)". Czyli Burakow nie byl Mlocinami, bo wyodrebnil sie z czesci lominakowskiej;) Wrzosow administarcyjnie byl chyba w obrebie Burakowa, dokladnych granic chyba nie mial, w kazdym razie tak nazywla sie parafia jedynego kosciola i klasztoru w Burakowie. Teraz jest jeszcze drugi klasztor (kamilianie chyba?). to tyle na podstawie strony gminy. chetnie sie dowiem wiecej:)

nick ulotny

blog: www.dworzeccentralny.blogspot. com
dodano: 16 listopada 2008 14:17

@Vojtek: Kapliczek z Łomianek trochę mam, sprawdź w albumie kapliczki (pod zegarkiem po lewej stronie), może ją znajdziesz.

@Ulotny: Część Łomianek należała do Młocin, wiem ze sprawdzonego historycznego źródła(nie mylić z błędnymi danymi na Wikipedii). Prom pływajacy do Mlocin ma właśnie przystań na poziomie Burakowa. Kiedyś były tu inne granice. Potem Młociny podzielono i część dostała się Łomiankom, część Żoliborzowi, który potem znów podzielono na dwie gminy. Niełatwo odtworzyć stare granice Młocin bo od wojny zmieniła się siatka ulic dość porządnie (kiedyś to były tylko pola, dziś kilka miejscowości).

nick lavinka

lavinka pisze...

dodano: 16 listopada 2008 12:29

pierwsza kapliczka jest na rogu Walowej i 11-ego Listopada. i to nie byly Mlociny, tylko Burakow,ale tak sie przyjelo mowic, bo lasek mlocinski obok. a jeszcze wczesniej obecne Lomianki (akurat w tym miejscu) mialy nazwe Wrzosow. pozdrawia patriotka lokalna;)

nick ulotny

blog: www.e-czytanka.blogspot. com
dodano: 16 listopada 2008 3:57

O to jest piękna kapliczka z ta kopułą! Na cmentarzy żydowskim na Bródnie nie byłem nigdy. Musze Ci powiedziec, że na cmentarzu katolickim na Bródnie byłem tylko raz. Na pogrzebie mamy mojej koleżanki. To była dla mnie egzotyka:) Blisko mojej pracy w Łomiankach jest kapliczka bardzo urocza z 1934 roku. Jestem koło niej prawie codziennie.
A dzisiaj z synem jade do Falenicy w odwiedziny u kolegi.
Pozdrawiam krajankę(nie makaron)
Vojtek&Paulina:)

nick Vojtek

blog: warsawman.bloog.pl
dodano: 15 listopada 2008 23:55

@Nomaderro: Zaraz poprawię, nie patrzyłam na mapę.

@Wildrose: Dla mnie kraj w którym szanuje się święte miejsca zawsze będzie krajem dobrych ludzi.

@Byproject: Zazwyczaj były dziękczynne (za uratowanie od zarazy) lub zastępowały kościoły podczas wojny. Świadectwo smutnych czasów.

nick lavinka
dodano: 15 listopada 2008 22:50

Kapliczki...lubię, mają w sobie przeszłość, historię i coś niesamowitego...Takie małe tajemnicze budowle...

nick byproject

blog: piaseczno.blox.pl/html
dodano: 15 listopada 2008 22:02

Jak to w katolickim kraju... tutaj podobniez i ja zaczne fotografowac wloskie kapliczki, oltarzyki i figurki Święte, tylko, ze tu bardziej kiczowate niz w Polsce!

nick wildrose

blog: mammamia.blox.pl
dodano: 15 listopada 2008 21:58

trzecia jest przy Wysockiego :)A mi się ta białołęcka najbardziej podoba :)

nick nomaderro

blog: warszawamoimoczkiem.blogspot

Prześlij komentarz