Aktualności

Blog jest aktualizowany rzadko, ponieważ nieczęsto bywam w Warszawie. Ale czasem coś wrzucę.

środa, 30 listopada 2011

==== Barykada Żyrardów ====

Było na zagadkach, doczekało się wpisu. Ciekawostka, na którą natknął się w sieci Tomi, a ja zlokalizowałam w terenie. Niedaleko budynku Banku Polskiego, na rogu Daniłowicza i Bielańskiej, w kępie wysokiego zielska, znajduje się pamiątkowa tablica. Barykadę zbudowali żołnierze kompanii P-20 (4 sierpnia, po opuszczeniu przez Niemców Banku Polskiego). To właśnie stąd, 31 sierpnia wyszło główne uderzenie oddziałów powstańczych przebijających się w stronę Śródmieścia od Starego Miasta.

17 komentarze:

Er pisze...

o Jezu, co to było za piekło na ziemi, tamta noc 30-31.VIII. nie tylko centralny moment w kalendarzu, ale i można powiedzieć, jak w soczewce skondensowany los i cechy tego powstania.

I am I pisze...

Tablica fajna, choć mało czytelna, ale ta 'pergola' to chyba ręczna robota amatora.

lavinka pisze...

Nie mam pojęcia, ale wyszła całkiem zgrabnie. Chyba wolę to niż miliony wydane na jakąś chałę z polotem...

weldon pisze...

W sumie tablice Tchorka dość ładnie wkomponowały się w ulice Warszawy.
Widziałem konkurencyjne projekty i tu, trzeba przyznać, wybrali dobrze.
Ale też dobrze, że ludzie poprawiają sami i błędy na tych tablicach i, tak jak tutaj, nie czekają, tylko sami kombinują, żeby nie zapomnieć.

Niestety, zapomina się powoli :(

wariag1958 pisze...

Mnie sie podoba faktura tej tablicy, nieźle się komponuje z liternictwem. Trochę chyba jednak "przeładowana" symbolami.

Sebik pisze...

Tą tablicą opiekują się mieszkańcy bloku. Oczywiście ci po sześćdziesiątce. Po drugiej stronie Bielańskiej jest podobna tablica, też ukryta w gąszczu zieleni.

lavinka pisze...

O, nie wiedziałam, trzeba będzie zajrzeć przy okazji :)

Sebik pisze...

Półtrora roku focę to co Ty dziś i tę drugą też :/

Marcin pisze...

A, pamiętam, obejrzałem ją w celu poszukiwania syrenek, ale niet :-)

H_Piotr pisze...

Nie lubię tablic, które tak ciężko przeczytać.

lavinka pisze...

Maruda! My z Tomim niektóre tablice pomnikowe lub nagrobne musimy odcyfrowywać literka po literce za pomocą piasku i węgla drzewnego, bo NIC nie widać. A tu spokojnie wszystko czarno na białym. Tylko niestety słońce głupio świeciło i dlatego na zdjęciu kiepsko to wygląda. W pochmurny dzień albo późniejszą porą wyszłoby lepiej, ale nie miałam czasu czekać. Jak wiesz ostatnio w Wawie bywam w przelocie :)

Anonimowy pisze...

W tym miejscu mieścił się czworobok redut powstańczych:pałac Blanka,Ratusz,Kanoniczki i Bank Polski. Polecam lekturę "Kanoniczki 1944" Umiński Zdzisław , stronę "Kompania Szturmowa P-20" , stronę mojego taty inicjatora powstania tablicy upamiętniającej walki na barykadzie"Żyrardów” (http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Mieczyslaw_Sztejerwald )- są tam też zdjęcia z odsłonięcia tablicy. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

A ile musiał się nachodzić ,załatwiać , sponsorować, projektować, kombinować żeby powstała - człowiek około 90 wiosenek, to tylko ja wiem.

Anonimowy pisze...

"ta 'pergola' to chyba ręczna robota amatora." - oczywiście, zrobił ją kolega ojca w swoim warsztacie za darmo z własnych materiałów!!! za co serdeczne dzięki.

Anonimowy pisze...

Wyłącznie z jego własnej inicjatywy zostały wykonane, zaprojektowane przez niego, trzy pomniki pamięci: w 2001 r. pomnik upamiętniający obronę Reduty "Nałęcz” przy Al. Solidarności 68a; w 2002 r. tablica upamiętniająca walki na barykadzie "Żyrardów” przy ul. Daniłowiczowskiej 11; w 2003 r. tablica upamiętniająca obronę Reduty "Kuczyński " - Al. Jerozolimskie 11/19. Wszystkie formalności dotyczące zatwierdzenia tablic przez odpowiednie urzędy i organizowane uroczystości odsłonięcia załatwiał osobiście - jednoosobowo, gdyż pozostałe żyjące jeszcze 4 osoby (byli żołnierze kompanii P-20) nie były w stanie mu pomóc. Autor książki "Kompania Armii Krajowej P-20 w Powstaniu Warszawskim” (Warszawa, 2004).

Anonimowy pisze...

Mieczysław Sztejerwald jest na facebook

lavinka pisze...

Dziękuję za cenne informacje. :)

Prześlij komentarz