Aktualności

Blog jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Nie traćwa nadziei, może kiedyś będzie częściej.

piątek, 29 kwietnia 2011

===== Mogiłka w środku lasu =====

Tam gdzie onegdaj było młocińskie lotnisko, dziś są resztki pohutniczych hałd i las, który pewnie był przylotniskowym zagajnikiem (stare drzewa na pewno pamiętają wojnę). Tamże znajduje się mogiła powstańców z A.K. "Kampinos".

A w pobliżu chyba była jakaś gra terenowa.
View Larger Map

Mapka z wszystkimi mogiłkami w okolicy (nie mylić z kapliczkami, bo tych jest więcej).


Pokaż Mogiły Powstańcze na większej mapie

15 komentarze:

meteor2017 pisze...

Wygląda jak bieg harcerski* ;-)

*) sądząc po tym, że w Tytusie były takie same znaki

lavinka pisze...

Podejrzewałam harcerzy, mówisz że w TYTUSIE są?!? To może da się przejść? Wyglądają na świeże. Znaki były w sporej odległości, średnio 50m od siebie, ale jakby człowiek wiedział co oznaczają...

I am I pisze...

Zaryzykowałbym twierdzenie, że w Tytusie to jest praktycznie wszystko. A propos samego grobu - bardzo fajne ogrodzenie, tylko te płytki (chodnikowe?) całkiem od czapy.

H_Piotr pisze...

A w mogile zapewne gęsto od keszy?

lavinka pisze...

Trochę to dziwnie wygląda,może jak kwiaty posadzą (o ile) to będzie lepiej.

Hrabio, bez kesza bym jej nie odkryła. Rzut beretem ode mnie, ale wokół niego jest regularna dżungla, a on drogi nie widać wjazdu na ścieżkę.

weldon pisze...

A masz jakiś bliższy namiar na tę mogiłę?
Nie znałem jej do tej pory.

A może wiesz co się stało, z mogiłą chłopców nad glinkami młocińskimi?
Wstyd się przyznać, ale dziesiątki lat tam przechodziłem, potem okazało się, że, po tylu latach, ktoś pamięta ich nazwiska i daty, a ostatnio jak tam poszedłem to stało już zamknięte osiedle.

Nie ma siły, musieli przenieść gdzieś ten grób, tylko gdzie? :(

lavinka pisze...

Tę mogiłę znajdziesz jadąc wzdłuż encyklopedycznej, prawie do końca i tam gdzie się rozwidla skręcasz w ul. Michaliny. W okolicy numeru 4 - jest droga z masztami w lewo. Dalej dróżka leci pod samą mogiłę.

Muszę zacząć wstawiać mapki do wpisów :)

lavinka pisze...

p.s. O mogiłce wspomnianej przez Ciebie nie miałam pojęcia to i nie wiem co się z nią stało. Podejrzewam, że podobnie jak w tym przypadku zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Laskach(byłam, ale nie patrzyłam na opis grobów) lub na wojskowe Powązki.

weldon pisze...

Dzięki.

W tej mogile na glinkach, pochowani byli dwaj chłopcy, jakieś 10-12 lat, którzy zginęli, chyba, w '46, czy '48 roku w "nieszczęśliwym wypadku".

O tyle ciekawe, że informacja o tym pojawiła się (o dziwo, wraz z nazwiskami) gdzieś koło 2000 roku.
Niesamowite, ale ktoś pamiętał.

Mogiła powstała jeszcze przed Glinkami, które kopał już mój ojciec między innymi.

Jeżeli była ekshumacja, to raczej przenieśli ich na Wólkę.

Zobaczę, może, przy okazji jakiegoś spaceru, uda mi się pogadać z nowymi mieszkańcami "mojego letniska" :D

weldon pisze...

Teraz dopiero zauważyłem, że ta mogiła znajduje się tuż za pomnikiem poległych w ataku na lotnisko.

Czyli zawsze zabrakło tylko kilku kroków, żeby ją znaleźć :(

Z drugiej strony, coś, jak przez mgłę, kojarzę, że jeszcze w podstawówce, opiekowaliśmy się taka mogiłą, która teraz kojarzyłem właśnie jako ten pomnik.

A może to jednak była ta twoja mogiła? :?

lavinka pisze...

Ja jednak z Wawrzyszewa, historia tych okolic to dla mnie nadal novum. Co do pobliskich mogiłe, to jeszcze są dwie w Parku Młocińskim (rejon Maca), niestety ktoś z nich zajumał flagi (na jesieni jeszcze były). Jest jeszcze mogiłka po lewej stronie wyjazdówki na Gdańsk, na wysokości Burakowa, trochę jak przystanek autobusowy ale w głębi lasu, jeszcze za drogą. Niedaleko stoi jakiś budynek. No i na północy Parku Młocińskiego też coś było,jakieś ślady po szubienicy, czy coś... ale tam nie byłam.

weldon pisze...

Już mam trochę więcej informacji.
W Burakowie, na Parkowej, z jednej strony jest mały pomniczek upamiętniający 22 osoby
rozstrzelane przez Niemców na terenie Burakowa, bezimienne ofiary przywiezione tu na egzekucję z Warszawy.
Z drugiej strony jest mogiła dwóch chłopców z Legionowa, którzy zostali tu rozstrzelani po tym, jak w odwecie za zabicie ojca dokonali aktu sabotażu na Niemcach.

Ta mogiła, którą pokazałaś na zdjęciach, to symboliczny grób por. "Janusza" (Janusza Langnera), który poległ w tym miejscu w czasie bitwy o lotnisko.

Teraz sobie przypominam, że, jeszcze w podstawówce, opiekowaliśmy się tym grobem.

Przepraszam, że się tak rozpisałem :D

lavinka pisze...

Parkowa mówisz, czy to w okolicy Dziwożony? Nie mam jej na mapie, może zmienili jej nazwę? Ja znam mogiłę przy Warszawskiej (właściwie dwie, jedna z kapliczką druga z krzyżem).

BTW przyszło mi do głowy zrobić mapę z lokalizacjami. Jest ogólnodostępna, jak chcesz, mogę Ci ją wysłać do edycji, bo nie wiem czy da się edytować z poziomu oglądacza (chyba nie). Wyślij mi swojego mejla na lavinka maupa gazeta pe el,to Ci ją udostępnię do edycji, co? To byś mi zaznaczył ten pomnik.


http://mapy.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&ll=52.318133,20.921316&spn=0.029276,0.077162&z=14&msid=208338374768755040515.0004a248092ec75373022

weldon pisze...

Parkowa to ona się nazywa od strony Łomianek :D

Po drugiej, "warszawskiej" stronie, nazywa się Dziwożony. Mapa jest przepiękna, przez ostatnie dwa dni odwiedziłem te wszystkie punkty i dołożyłem jeszcze kilka w okolicy Trenów i Nadłuża (koło Łuży w Łomiankach).

Przy okazji zrobiła mi się zagwozdka z ta mogiłą chłopców w parku młocińskim - źródła podają, że tam zostali nieletni bracia rozstrzelani i pochowani, natomiast na tabliczkach są nazwiska dwóch, różnych, osiemnastolatków.

O tyle to jest ciekawe, że znalazłem znowu informację o nich, że, faktycznie, byli tu rozstrzelani, ale Niemcy kazali zawiadomić o tym sołtysa, który przewiózł zwłoki i pochowali ich przed kościołem w Łomiankach.

Ech, tajemnica goni tajemnicę :D

Muszę nauczyć się robić te mapki ;)

lavinka pisze...

Wiesz, może to byli bracia cioteczni albo przyrodni i stąd różne nazwiska.

Prześlij komentarz