Aktualności

Blog jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Nie traćwa nadziei, może kiedyś będzie częściej.

niedziela, 4 czerwca 2017

==== Ślady po wojnie ====

Warszawska Wola pełna jest śladów historii. Chodzi plotka, jakoby całą Warszawę zburzono i wybudowano od nowa. W takim razie co robią w ścianie wolskiego kościoła ślady po kulach, hę? Kościół pw. św Stanisława Biskupa i Męczennika w stylu neoromańskim (no powiedzmy) i jego historia.

Ciekawostka, ołtarz z obrazem madonny (1620) w środku pierwotnie był umieszczony w kaplicy na polu elekcyjnym.

Tak się zastanawiam, czy ślady musiały powstać podczas II wojny światowej, czy nie ma tu paru jeszcze z I wojny. Ale to Meteor musiałby powiedzieć dokładnie, on zna przebieg frontu i walk z tamtych czasów o wiele lepiej ode mnie.
Nieopodal kościoła odnajdziemy popiersie "Inki"


A tuż przy wejściu na teren okalający kościół - madonnę z drugiej połowy XIX wieku. Zatem powstała w tym samym czasie co budynek kościoła (w oryginalnej formie, w XX wieku dobudowano do niego nawy boczne).


14 komentarze:

Michał pisze...

Nie całą Warszawę ale większość. Choć w samym centrum, w kamienicach na roku Noakowskiego i Koszykowej też są takie dziury...

lavinka pisze...

Bez przesady z tą większością. Poleciała zabudowa drewniana, rudery, trochę centrum. Ale bardzo dużo wyburzono już po wojnie, z kaprysu planistów. Wiele też przebudowano korzystają z okazji. Akurat Wola przetrwała, jest wyburzana dopiero teraz, ostatnia dwudziestolatka praktycznie.

meteor2017 pisze...

Bo to są ślady po sylwestrowym strzelaniu

meteor2017 pisze...

Co do I wojny, to raczej nie. W październiku 1914 Niemcy dotarli co najwyżej do zewnętrznego pierścienia fortów, a na pewno go nie sforsowali. W sierpniu 1915 jakieś walki toczyły się przy niektórych fortach, ale to było osłanianie odwrotu, poza tym walk o miasto raczej za bardzo nie było... tylko po cofnięciu się za Wisłę i wysadzeniu mostów, Rosjanie się jeszcze ostrzeliwali przez rzekę.

lavinka pisze...

Po kulach z powstania wmurowanych w kościele obok reduty straciłam pewność co do datowania dziur w tym rejonie miasta. ;)

meteor2017 pisze...

Ale ten kościół został wybudowany po powstaniu

Marcin pisze...

Apdejt styropianowo-tynkowy rozwiązałby dylematy.

lavinka pisze...

@Meteor: Mogli znaleźć i domurować później. ;)
@Marcin: Wolę nie. :)

meteor2017 pisze...

Znaleźli i domurowali dziury???

lavinka pisze...

Nie no pociski, tylko potem pociski ukradli złomiarze, a dziury zostały. ;)

meteor2017 pisze...

lavinka - to jeszcze trzeba by zaznaczyć o którym kościele i którym powstaniu ty piszesz, a o których ja ;-)

Marcin pisze...

A może jest specjalna fabryka dziur po pociskach, udających historyczne?

lavinka pisze...

Nie wiem czy dziur, ale pocisków na pewno. Co Meteor ich niedawno poodkrywał... nawet w kościołach, które w teorii znamy i widzieliśmy sto razy. Tylko te pociski nam zupełnie umknęły.

meteor2017 pisze...

Zaraz tam sto razy... góra 10

Prześlij komentarz