Aktualności

Blog jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Nie traćwa nadziei, może kiedyś będzie częściej.

sobota, 26 lutego 2011

==== Na rogu Wileńskiej i Targowej ====

Kiedyś zwiedzałam ten budynek od środka(fotki Tomiego pod koniec tego wpisu, a tu fotki założycieli skrzynki). Ostatnio jest do niego utrudniony dostęp, bo ktoś zastawił dziurę w murze samochodem. Ale zawsze można skakać przez mur. Tak czy siak spodobał mi się polski akcent na elewacji :)
A teraz nieco o budynku. Kamienica jest bardzo stara, powstała jeszcze w XIX wieku. Ale w latach 30 zniszczono kolorową elewację i nadano jej nowoczesny modernistyczny wygląd. I pytanie - czy można to uznać za zbrodnię? Niestety nie mam fotki sprzed, może ktoś z Was ma? Po wojnie w budynku stacjonował nasz drug zza wschodniej granicy, czyli radzieccy oficerowie z garnizonu stacjonującego w Warszawie (gdzie była skoszarowana reszta-nie wiem). Legendy mówią, że tutaj była siedziba NKWD. Kiedyś ktoś na czubku powiesił białoczerwoną flagę, potem ja zdjęto, ale... od jakiegoś czasu flaga jest z znowu i chyba trudniej ją będzie zdemontować :)

7 komentarze:

TU I ÓWDZIE pisze...

o to u mnie stoi w kolejce do wstawienia!!

Marcin pisze...

Nie mam, niestety, zdjęcia tego budynku. Może się trafi, jeśli pan Zieliński wyda kolejne tomy "Atlasu..." - tych z literką W i T jeszcze nie było.

Robert pisze...

W kwestii polskiego akcentu jestem neutralny, nie jestem patriotą więc ten detal nie jest dla mnie istotny. Sam budynek na pewno nie raz i nie dwa mijałem będąc w okolicy.

schwefel pisze...

To pewnie na tym budynku wzorowali się projektujący Narodowy Koszyk ;)

Anonimowy pisze...

Hmm... a wiec zabytek jak nic!

weldon pisze...

A ja, z ostatniego spaceru, mam ten budynek en face :)

Ale spacer długi był, więc jeszcze trochę minie, zanim dojdę do niego.

A co do włażenia do środka, to ostatnio zmroził mnie lekko napis: Strefa zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia ... ;)

lavinka pisze...

Ano, mienie też w niebezpieczeństwie ;)

Prześlij komentarz