Wesołych!
Aktualności
Blog jest aktualizowany rzadko, ponieważ nieczęsto bywam w Warszawie. Ale czasem coś wrzucę.
Kursy
czwartek, 21 grudnia 2017
piątek, 15 grudnia 2017
sobota, 9 grudnia 2017
sobota, 2 grudnia 2017
=== Fabryczka Adolfa Witta odsłona druga ===
Trochę mrocznie, bo nawiedziłam tuż przed zachodem słońca. Okolica przez ostatnie lata się ciut ucywilizowała, ale pewien ruderkowy klimat pozostał tu i tam.
sobota, 25 listopada 2017
poniedziałek, 20 listopada 2017
=== CXXI Akcja GTWb - "Warszawskie tajemnice" ===
Dziś przyjrzymy się kapliczce a la grota pod przyklasztornym kościołem świętego Feliksa w Marysinie Wawerskim. Sam kościół jest już z nurtu architektury nowoczesnej, choć wybudowano go w latach dwudziestych zeszłego wieku. Ale to już w zasadzie modernizm, więc można go pomylić z czymś zupełnie nowym. Jego wieża ma dość ciekawą historię, otóż pewien pan z wąsikiem w 1939 obserwował stąd płonącą Warszawę. Nie chcąc perfidnie kopiować treści, odsyłam do bardzo ciekawego wpisu na Syrenim Grodzie. Sporo o historii parafii można tez poczytać na stronie Marysina
Wracamy jednak do kapliczki i do kilku sporych pocisków, które widoczne są tylko w porze bezlistnej, jako że grotę porasta gęsta winorośl. Zdjęcia wykonał niedawno Meteor podczas wycieczki rowerowej po okolicy.
Sama kapliczka wygląda dość niewinnie, kto by pomyślał, że skrywa taki "skarb". Od razu mi się przypomina pewien powojenny film z Danutą Szaflarską (r.i.p.). Starsze pokolenie na pewno wie, o co chodzi ze "skarbem", a młodsze odsyłam do Filmwebu. Miałam przyjemność oglądać ten film jeszcze w kinie i zaręczam, że na małym ekranie nie robi już tego wrażenia. Warto sobie puścić z rzutnika.
Podczas okupacji kościół uległ sporym zniszczeniom, zwłaszcza ucierpiała wieża. Jako że groziła zawaleniem, wysadzono ją do końca, obecna jest odbudowana i to dość niedawno, bo dopiero w 2007. Jednak resztki starej wieży nie zniknęły, wykorzystano je jako budulec ścian kapliczki.
I sam kościół, obłożony panierką, zatem już nie taki ładny, jaki mógłby być.
Wracamy jednak do kapliczki i do kilku sporych pocisków, które widoczne są tylko w porze bezlistnej, jako że grotę porasta gęsta winorośl. Zdjęcia wykonał niedawno Meteor podczas wycieczki rowerowej po okolicy.
A oto drugi większy pocisk, a raczej jego czubek.
środa, 15 listopada 2017
=== Rzeźby na osiedlu Ostrobramska (2) ===
Druga porcja rzeźb z letniej wycieczki rowerowej po okolicy. Chyba najładniejsza grupa.
Poprzedni wpis tutaj.
Poprzedni wpis tutaj.
Co do niektórych, można nawet zgadywać, co przedstawiają. Zresztą czy to ważne?
środa, 8 listopada 2017
sobota, 4 listopada 2017
= Stulecie urodzin Wacława Kowalskiego rok później =
W zeszłym roku, mniej więcej o tej porze, nawiedziłam Brwinów. Przy okazji odwiedziłam mural i wystawę uruchomioną z okazji stulecia urodzin tego znanego aktora (przynajmniej starszym internautom). No i jakoś zapomniałam wrzucić na blog, co niniejszym czynię.
I mural
A z tyłu na inny temat. :)
Grób aktora odnajdziecie na brwinowskim cmentarzu, niedaleko od wejścia.
Subskrybuj:
Posty (Atom)