Aktualności

Blog jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Nie traćwa nadziei, może kiedyś będzie częściej.

sobota, 27 września 2014

=== Kontrowersyjny meczet na Ochocie ===

Protesty były przeciw niemu silne, ale w końcu i tak go zbudowano. Kilkanaście miesięcy temu ponoć nawet ktoś do niego strzelał. Ludzie są dziwni.Chociaż w sumie, jak patrzę na budynek w wersji disco, to zaczynam się zastanawiać, czy nie zaszła tu obraza czyichś uczuć estetycznych. I stąd atak frontalny. Moim zdaniem estetyka w sam raz do lunaparku, czy wesołego miasteczka. Miejsce kultu? Hm. Ludzie są dziwni.

Gdyby ktoś pytał, jak uzyskałam efekt cienia przy błękitnym niebie - podpowiem, że zdjęcia robiłam o świcie. W dzień można oślepnąć od zajączków, które strzela elewacja. Może to jakiś element nowej broni? ;)


17 komentarze:

Robert Trzciński pisze...

O bosz, ale paskudztwo.

H_Piotr pisze...

To sprawa polityczno-historyczno-estetyczna:

1. Nikt nic nie ma do polskich muzułmanów. Żyją sobie w Polsce od 400 lat. Ale ten meczet nie jest budowany przez polskich muzułmanów, ale przez Arabów z Arabii Saudyjskiej za petrodolary. Co się może z tym wiązać, to już zależy od stopnia rozwinięcia wyobraźni i nierozwinięcia poprawności politycznej.

2. Meczet stoi na (zidentyfikowanej niedawno) Reducie Ordona, która nie powinna być zabudowywana ani meczetami, ani kościołami, ani mieszkaniówką, ani biurowcami. W ogóle.

3. Jest po prostu brzydki. Wygląda jak pół (błyszczącej) dupy zza krzaka.

Anna Kowalska pisze...

Hmm.... wtrącę się ze swoja opinię, otóż meczet jak meczet ale ta buda, robiąca za bar czy sklep spożywczy przypomina mi coś takiego samego we wsi pod Kwidzynem, nazwy nie napiszę, ale jednak w stolicy to wstyd.
Bo za wygląd meczetu raczej nikt z władz dzielnicy nie odpowiada, a za tę budę owszem.

H_Piotr pisze...

Anno:
1. Czemu niby w Warszawie miałby być to większy wstyd, niż we wsi pod Kwidzynem?
2. W jaki sposób władze dzielnicy bardzie odpowiadają za wygląd budy, niż za wygląd meczetu?

Er pisze...

współczesna architektura jest ciężko chora, i to jest jeden z przejawów tego.

Marcin pisze...

K... ale g...

Iv pisze...

A tuz obok całkiem ładna kapliczka ścienna:)

Anna Kowalska pisze...

H. Piotr - ano wstyd, bo jednak Warszawa to stolica kraju w środku Europy i chciałabym, żeby wszystko w niej było światowe, bo za takie miasto uważam swoja stolicę! A władze dzielnicy odpowiadają za wizerunek dzielnicy i daja pozwolenia na te wszystkie budy, bary, sklepy...
A wieś pod Kwidzynem zaniedbana, pozostawiona sama sobie przez władze regionu i wszystkie w kolejnosci... (gmina, powiat, województwo) i taka buda wpasowuje się w jej przestrzeń, poza tym nikt, innej tam nie wybuduje, bo to kosztuje, a ogólnie panuje tam bieda. Buda nie stanowi kontrastu jak w stolicy. Dlatego!
Ale to moja subiektywna opinia, a każdy ma prawo do swojej.

lavinka pisze...

Aniu, czasem na wsi pod Kwidzynem jest ładniej, niż w Warszawie pod dworcem, ze smutkiem to przyznaję. Buda jest sto razy gorsza od meczetu, sam meczet jest kontrowersyjny, ale też tak jak pisze Piotr, sprawa jest mocno skomplikowana, a nawet polityczna. Co do samej Reduty Ordona, walczą o nią "dziwni ludzie", o dziwnych skłonnościach ksenofobicznych (ruskie nas najadą i zamach w Smoleńsku), więc ciężko mi się opowiadać po którejkolwiek ze stron. Że do kasy miasta poszła duuuża łapówka, to jestem oczywiście pewna, gołym okiem widać ;)

Anna Kowalska pisze...

Pewnie masz rację i tak też często się dzieje u nas...szkoda. No niestety nie znam miejsca i moja opinia tylko i wyłącznie oparta o to co widzę na zdjęciach.

Piotr H. pisze...

@ Anna Kowalska: wg GUS powiat kwidzyński ma za rok 2013 średni dochód na jednego mieszkańca o ok. 15% wyższy niż leżący na granicy Warszawy powiat pruszkowski. Niby dlaczego miałaby tam być taka bieda?
@ lavinka: Czy stwierdzenie, że Ruscy parę razy w przeszłości nas najechali, to też ksenofobia? (Pomijając, że można unikać samych pogardliwych słów "Ruscy", "ruskie").

lavinka pisze...

@Piotr: My parę razy ich najechaliśmy. I parę innych państw też. Bardzo dużo konfliktów w przeszłości wyszła od nas, a potem musieliśmy się bronić przed odwetem. Zwłaszcza wschód, zwłaszcza południowy.

Piotr H. pisze...

No bez przesady. Jeśli sięgnąć odpowiednio daleko, to nie ma w Europie kraju, który by nie najeżdżał wszystkich sąsiadów. Polskę najeżdżali m.in. Czesi, Morawianie, Litwini, Jaćwingowie i Węgrzy. Niby dlaczego początkiem historii miałby być Stanisław Żółkiewski, a nie Jarosław Mądry czy jakiś inny ruski książę łupiący polskie grody? Natomiast imperializm rosyjski ostatnich trzech stuleci, którego ofiarami byli Polacy i w jeszcze większym stopniu kilkanaście innych narodów, na pewno nie jest odwetem za rok 1612, nawet jeśli dzisiejsza rosyjska propaganda akcentuje tamte wydarzenia. Od imperializmu angielskiego, francuskiego, polskiego, węgierskiego, niemieckiego itd. ten rosyjski różni to, że ciągle jest żywy i prowadzi do wojen.

lavinka pisze...

Do wojen prowadzi nędza i nadmiar istot płci brzydkiej w populacji. Z Rosji uciekają dziewuchy, z Ukrainy też. Chłopaki się nudzą. U nas też widać ten trend, acz barzdiej na przykładzie ucieczki dziewczyn ze wsi do miast, a z miast zagranico, gdzie znajdują sobie zagranicznych facetów. A nasi się nudzą, to i ONR ma coraz szerszy zasięg. Ot i cała prawda o imperializmie.

H_Piotr pisze...

Znaczy się, polska wieś zaatakuje polskie miasta?

Anna Kowalska pisze...

H_Piotr - nie wiem dlaczego tam jest bieda, bo tam nie mieszkam,mysle, że ludzie tam mieszkający po prostu sobie nie radzą w nowej rzeczywistości? W tej wsi, która mam na myśli a taki sam sklep jak ta buda tam stoi, był kiedyś prężny PGR, po którym śladu nie ma, a może w zasadzie już tylko ślady pozostały... budynki mieszkalne bardzo charakterystyczne...no i ludzie pamiętający tamte dobre czasy.

lavinka pisze...

@H_Piotr: Atakuje od stuleci i moim zdaniem dużo dobrego miastu robi. Ale też starcie z "cywilizacją" przez pierwsze lata bywa bolesne, np. zorientowanie się w dojeździe na uczelnię. no ale to nie jest problem wieś-miasto, a raczej przyjezdni-miasto, bardzo dużo warszawiaków jest z Łodzi :)

Prześlij komentarz