Aktualności

Blog jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Nie traćwa nadziei, może kiedyś będzie częściej.

wtorek, 20 marca 2018

=== CXXV Akvja GTWb - "Patroni ulic warszawskich" ===

Podczas spaceru na miejsce kameralnego spotkania GTWb poprzedzonego wykładem o Węgrach w Warszawie skręciłam nieco w bok, by sfocić madonnę kamienicową, mini-kapliczkę. I przyszło mi z czasem do głowy, że jeśli chodzi o patronów ulic, to madonny są takimi cichymi ich patronami, a pewnie nikt o nich nie wspomni.

Wola stała się dzielnicą Warszawy w 1916 roku, jeszcze w trakcie zawieruchy wojennej, co trzykrotnie zwiększyło powierzchnię miasta. Wówczas była to rewolucja. Teraz Wola przechodzi kolejną metamorfozę, z czynszowo-przemysłowej zamienia się w apartamentowo-biurową. Znak czasów. Cieszmy się, że jeszcze coś ze starszej (choć nie najstarszej) Woli jeszcze istnieje.

Wola jako wieś istniała jeszcze w Średniowieczu, ztem gdyby głębiej pokopać tu i ówdzie... rozwijała się wokół kościoła św. Wawrzyńca, była na trakcie do Błonia. Ot miejsce, gdzie można było wymienić konie, czy dziewkę przy okazji zbrzuchacić. ;)

W XVIII wieku stanowiła już niezłą osadę, którą zaznaczano na mapach.
.

Na jej przedpolach odbywały się tu wolne elekcje, co z pewnością miało wpływ na rozrost i uczyniło przedmieściem Warszawy, która w owych czasach nie była już podrzędną wioseczką.


Kamienica przy Wolskiej 67 z Madonną dziś robi za stojak pod reklamę. Też znak czasów. No ale jest. Jeszcze. Kamienicę wybudowano w latach 30 za projektem Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego. Typowa siermiężna moderna, może już minimalizm? Ach, co za różnica.

W parterze widzimy szyld wędliniarni, niestety niedowidzę drugiego lokalu. Ten bliżej to chyba kiosk, pod Madonną wejście do bramy i gablotki (zapewne w głębi był jakiś zakład zremieślniczy).


Po sąsiadach ani drzewach nie zostało już nic. Tylko tramwaje jeszcze nadal jeżdżą.


No i tak nam "patronka" niszczeje po kawałku. Ciekawe ile jeszcze wytrzyma?

1 komentarze:

Marcin pisze...

Stoi obwieszona szmatami reklamowymi. Jeszcze.

Publikowanie komentarza