Ceglany budynek przy Mińskiej. Zakłady Amunicyjne Pocisk. Można powiedzieć, że architektura wystrzałowa pod każdym względem. Dużo ciekawostek na Wikipedii do poczytania, nie chce mi się copyclipować.
W każdym razie w wielkim skrócie, fabryka działająca od 1923 roku, w czasie II wojny światowej przejęta przez Niemców, po wkroczeniu Armii Czerwonej był tu obóz więźniów NKWD. Później miejsce stacjonowania ww armii, a na koniec pod pieczą Wojska Polskiego.
6 komentarze:
Teraz ktoś powinien puścić spazmy i lamenty, że to nie Praga, tylko Kamionek.
Ale zdaje się, że w granicach dzielnicy na szczęście. Kiedyś było łatwiej, nawet Białołęka i Wawer były Pragą, teraz się skomplikowało. :)
p.s. A nie Grochów jeszcze?
Pocisk na Kamionku? Od razu mi się zachciało skomponować jakąś paramilitarną martwą naurę, hmm.
Historia odeszła stąd w siną dal. To teraz Soho Factory
Marcinie, bardzo Ci dziękuję za Twój komentarz. Po pierwsze - byłeś pierwszym komentującym i od "ręki" skorygowałeś błędną lokalizację postu Lavinki. Dzięki Tobie nie musiałem puszczać spazmów i lamentów, tym bardziej, że nie chodziło o mój ukochany Grochów. Po drugie - dzięki takim komentarzom jak Twój, więcej osób uzmysłowi sobie, gdzie w Warszawie znajduje się PRAGA. Praga Południe nigdy nie będzie PRAGĄ, o której będzie można powiedzieć - "Choćmy na PRAGIE" (pisownia zamierzona). Pozdrawiam.
Nie była błędna, jeno subiektywna. Pragą nazywało się potocznie całą prawobrzeżną Warszawę jeszcze przed wojną Wisienie.
Prześlij komentarz